V jednom z předešlých článků o měření CO2 jsem se zmínil o permanentním testu Eheim, který zdánlivě fungoval nespolehlivě. Po delší zkušenosti mohu říci, že pro orientační představu o množství CO2 v akváriu je to šikovný prostředek. Při první aplikaci test hned neukazuje správné hodnoty, ale do 1 dne se měření ustálí a pak již na změny množství reaguje, byť s určitým zpožděním.
Každopádně barva po první instalaci do nádrže ještě nic neříká o skutečném obsahu CO2. Druhý den už by měl být výsledek jasný. Mně se vždy do druhého dne ukázala tmavě modrá barva, tedy nedostatek CO2, při silnější reakci kvasnic naopak spolehlivě roztok nabyl žluté barvy. Nadměrné množství CO2 však rovněž poznáte z chování ryb, kdy začnou být malátnější, při vyšší koncentraci se již pouze vlní u hladiny. Jednou jsem kvasnice neuhlídal a málem o ryby přišel, některé dokonce ležely nehybně na zádech, Eheim svítil jasně světle žlutou barvou, naštěstí jsem na to přišel včas a po chvilce silného vzduchování se vše spravilo, ryby přežily tehdy všechny, jen nově koupené krevetky do týdne zmizely. Přežila jen jedna původní, asi 3 roky stará. Také je zajímavé, že pouze ten večer jsem zažil, jak rostlinky vypouštějí bublinky kyslíku, z okrajů listů řetízkovaly sloupečky drobných bublinek. Mám pocit, že toho je opravdu možné dosáhnout pouze při nezdravě vysoké koncentraci CO2. Od té doby jsem tento jev již nikdy ve svém akváriu nespatřil.
Test Eheimu se ukazuje jako poměrně spolehlivý, reaguje sice s určitým zpožděním, ale věřím, že pokud se vám podaří udržovat zelenou barvu roztoku, můžete důvěřovat v optimální hodnoty CO2. Mně ryby ještě dobře prospívají při nažloutlé barvě, což už je ale vyšší koncentrace. Na ni velmi dobře reagují rostliny typu Rotala rotundifolia, které se okamžitě začnou tvořit větší lístky, celkově mohutní a dostává červený nádech. Bez CO2 se mi stává, že vrcholky vyrůstají velmi malé, až zakrnělé. Za to ale zřejmě může i nesprávné přihnojování.
Tak tolik asi k ospravedlnění původního negativního dojmu z testu Eheim, který si vlastně nemohu vynachválit, jednorázové kapalinové testy jsem zcela přestal používat, jsou nepohodlné a poměrně nepřesné.
neděle 11. července 2010
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat