úterý 29. července 2008

Jak nahradit membránu pro Tetra Optimat

Řada z vás možná využívá jednoduchý systém dosycování akvária CO2 Tetra Optimat. Časem se setkáte s problémem opotřebení membrány, neboť membrána se zanáší různými nečistotami a řasami a po pravidelném čištění se dříve nebo později poškodí. Náhradní membrány nejsou drahá záležitost, akvaristické e-shopy nabízejí 5 kusů za 75 Kč. Avšak kámen úrazu je v jejich dostupnosti. Skladem prostě membrány nemají a na objednávku po nějakém tom týdnu čekání rezignujete. Pozor tedy při nákupu tohoto zařízení. Pokud obchodník má náhradní membrány, hned si pořiďte do zásoby.





Co ale dělat v situaci, kdy potřebujete náhradu a nejsou? Na toto téma lze nalézt na internetu řadu diskusí. Co jsem se zatím dočetl, řešením bývá:

  • čajový sáček
  • polyesterový šátek
  • umělé hedvábí

Někteří jedinci bez zábran sbírají membrány z nových balení Optimatu ve velkoprodejnách typu Hornbach, toto řešení samozřejmě nelze doporučit - dlouhodobě je určitě neudržitelné :) S náhradou membrány jsem se zatím vypořádal obyčejným kusem látky. Některé umělé materiály (jako nylon) propouštěly a neudržely sloupec CO2. Látka z bavlny měla své mouchy, neboť udržela CO2 jen do určitého objemu, zhruba 3/4, pak již také pod tlakem probublávala. Nyní jsem zksuil dát dvojitou látku, jednu silnější a druhou slbší, sloupec c02 to již udrží bez problémů, zpočátku se za den stihl naplněný reaktor do akvária absorbovat, ale po nějakém týdnu zůstávají zbytkové plyny někdy i do poloviny. Bude asi nutné ještě zaexperimentovat s tloušťkou a počtem kusů látky. Každopádně myslím, že jde o šikovnou náhradu a lze takto i vyřešit častý problém Optimatu, kdy se vstřebá pouze část náplně. Bavlněná látka s vodou lépe reaguje a CO2 se rozpouští rychleji, jen je třeba najít vhodnou hustotu a typ látky, která po naplnění Optimatu nebude probublávat.


Žádné komentáře: